Minimax
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce ar trebuii schimbat la invatatmantul romanesc?

3 participanți

Minimax :: Smile :: School

In jos

Ce ar trebuii schimbat la invatatmantul romanesc? Empty Ce ar trebuii schimbat la invatatmantul romanesc?

Mesaj  Pichi Vin Iun 26, 2009 1:01 pm

Ce considerati ca ar trebuii schimbat la invatamantul romanesc? De ce?


Eu zic ca totul ar trebuii schimbat.
Uniforme
Orare
Profi
Dulapuri
Pauze
Durata unei ore
etc.
Pichi
Pichi
Admin

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 27
Localizare : In lumea viselor..
Data de inscriere : 25/06/2009

Sus In jos

Ce ar trebuii schimbat la invatatmantul romanesc? Empty Re: Ce ar trebuii schimbat la invatatmantul romanesc?

Mesaj  Halie Sam Iun 27, 2009 10:21 pm

Eu cred ca trebuie sa fie schimbat:

-aspectul scolii [unei scoli vechi] sa fie mai frumos adica sa varuieasca, etc. deoarece eu stau intr-o scoala veche, nu arata rau, am vazut scoli si mai si.
-aspectul clasei. Vorbesc aici despre dulapuri, banci, cuiere, caterda, tabla noua si peretii sa fie varutiti. [ma refer la scolile in care sunt in clasa un dezastru, cred ca ati vazut la stiri]
-unii profesori. Da, am intalnit foarte multi profesori care sunt foarte rai cu copii.
-pauza sa fie cu 10 minute mai mare [insa nu prea este o idee buna findca dupa aceea am scapa mai tarziu de la scoala, deoarece sincer eu nu vreau sa scada timpul orei, findca mi se pare ok sa fie o materie, o ora]
-Teme mai putine
-Orare bine facute [de exemplu la mine in clasa a V-a, marti aveam cea mai rea zi: trebuia sa imi scriu la mate, si sa mai si invat la engleza, biologie si istorie]

Desigur, unele probleme mai le provoaza si copii prost-crescuti, dar unii nu au nici o vina.
Halie
Halie
MiniMemb
MiniMemb

Numarul mesajelor : 14
Varsta : 27
Data de inscriere : 27/06/2009

Joc de rol
Identitate fictiva: 900

Sus In jos

Ce ar trebuii schimbat la invatatmantul romanesc? Empty Re: Ce ar trebuii schimbat la invatatmantul romanesc?

Mesaj  Dydy Dum Iun 28, 2009 1:02 pm

Pai ar trebui manualele sa fie mai logice..Sa contina doar date esentiale,sa fie totul nush..Ca o poveste..Sa fie mai usor de retinut.
Apoi,sa existe mai multe activitati extra scolare.
Sa se ofere meditatii gratuite.
Mai multe rechizite din partea statului,pentru ce-i care nu au.
Elevi mai cuminti si cursuri ptr asta.
Si clase cu materiale didactice mai performante. Very Happy Very Happy
Dydy
Dydy
Admin

Numarul mesajelor : 298
Varsta : 26
Data de inscriere : 17/01/2009

Joc de rol
Identitate fictiva: Sakura

https://minimax.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce ar trebuii schimbat la invatatmantul romanesc? Empty Re: Ce ar trebuii schimbat la invatatmantul romanesc?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


Minimax :: Smile :: School

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum